A fészkesvirágúakként ismert százszorszépek családjából származik. Csakúgy, mint az árnika, articsóka, máriatövis, körömvirág, kamilla, gyermekláncfű vagy a tejbogáncs is. A kasvirág (másik neve a kúpvirág) az USA-ban őshonos növény, Észak-Amerika egyik legnépszerűbb gyógynövénye, megtalálható a közép-nyugati prérin, például Texasban, eredetileg az indiánok alkalmazták.
Gyógyászati célból Európában is több helyen termesztik, dísznövényként egyaránt szívesen ültetik, néhány kerti fajtája is létezik. Kelet-Európában az Angustifólia, Purpurea honos, ebből készülnek a mi gyógykészítményeink is.
Az echinacea sok betegség gyógyításában játszik fontos szerepet, mert olyan alkotóanyagokat tartalmaz, amelyek serkentik az immunrendszert. A növényből készült kivonatban például megtalálható a gyenge antibiotikus hatású echinakozid és az echinacein gyulladáscsökkentő anyag.
Hatóanyagai segítenek a szervezetnek az influenzás fertőzésekkel szembeni ellenálló képesség erősítésében. Különösen hatásos visszatérő légúti és húgyúti betegségek legyőzésére.
Echinacea purpurea
Gyógyászati célokra hol gyökerét vagy virágját, hol az egész növényt használják. Ezekbõl fõleg alkoholos kivonatot készítenek, mely gyógynövény boltokban kapható..A növény számos módon küzd a fertõzések ellen.
Egyre több bizonyítékot találnak a bíbor kasvirág gyógyító hatására. Francia természetgyógyászok szerint különösen a megfázás - ami az idõjárás változékonyságakor sokakat utolér - ellen hatásos.
Európában vadon nem terem, sok kertben szép és mutatós dísznövényként nevelik. Virágzata kúp alakú, a csöves virágok pedig bíborszínûek, és júniustól szeptemberig virágzanak.
Németországban már igen elterjedten alkalmazzák, elsõsorban prevencióra, mivel immunrendszer erõsítõ hatása is bizonyított.
Sikeresen alkalmazható:
* megfázás, influenza, mandulagyulladás, hörghurut
* allergia
* sérülések
* pikkelysömör
* fülgyulladás vagy más gyulladásos betegség esetén.
Olyan természetes antibiotikumot (echinakozid) tartalmaz, amely hatásában hasonlít a penicillinre. Ennek köszönhetõen a kasvirág megvédi a szöveteket a támadó mikroorganizmusok rohama ellen.
Legfontosabb hatóanyaga az arabinogalaktán nevû szénhidrát, mely rákötõdik a szervezetbe bekerülõ idegen betolakodókra. Odavonzza a fehérvérsejteket, fokozza azok szaporodását, növelve ezzel a szervezet ellenálló képességét. Fontos szerepe van az AIDS kezelésében, a reumatikus ízületi gyulladások gyógyításában és ígéretes a rák elleni küzdelemben is.